Sari la conținut

Salariul mediu în România

Actualizat: De Redacția SalariuCalculator.roSurse: INS — TEMPO-Online

Ce înseamnă „salariul mediu”

Este media câștigurilor tuturor salariaților din economie, raportată lunar de INS pe baza declarațiilor angajatorilor. Include sporuri, prime și ore suplimentare, nu doar salariul de bază din contract. Fiind o medie, e trasă în sus de veniturile mari. În ultima anchetă europeană privind structura câștigurilor, din 2022, medianul brut lunar în România era de 932 de euro, iar media de 1.236 de euro (firme cu cel puțin 10 salariați din industrie, construcții și servicii, fără administrația publică, agricultură, silvicultură și pescuit). Salariul de la mijlocul distribuției era cu aproximativ un sfert sub medie; aceste date nu descriu întreaga populație salarială din România în 2026.

Pentru comparație, salariul minim pe economie e stabilit prin hotărâre de Guvern, nu măsurat statistic — sunt două lucruri diferite.

Salariul mediu pe domenii de activitate

Cifrele de mai jos sunt pentru august 2026, pe activități din clasificarea CAEN Rev.3. Coloana din dreapta arată abaterea față de media pe economie.

DomeniuBrutNetFață de medie
Media pe economie9.4975.688—
IT și software21.93013.010+131%
Sănătate10.9766.469+16%
Învățământ9.4845.592+0%
Construcții8.8405.275-7%
Administrație publică și apărare11.7736.955+24%
Bănci16.3039.714+72%
Industria auto9.9525.984+5%
Transporturi terestre8.5835.181-10%
Restaurante5.6593.447-40%
Agricultură și silvicultură7.7764.644-18%

Atenție la interpretare: acestea sunt medii pe activitatea angajatorului, nu pe ocupație. „Media în IT” cuprinde toți salariații firmelor de software — inclusiv contabilitatea și vânzările — nu doar programatorii. Nicio statistică oficială din România nu publică lunar salariul pe ocupație individuală.

Unde se câștigă cel mai mult și cel mai puțin

De ce netul INS diferă de calculatorul tău

Pe un brut de 9.497 lei, fără persoane în întreținere, calculatorul nostru dă 5.556 lei net. INS publică 5.688 lei — cu 132 lei mai mult.

Diferența, luată singură, nu dovedește o eroare de calcul: cifrele măsoară lucruri diferite. Netul INS e media neturilor reale ale tuturor salariaților; calculatorul aplică regulile unui singur salariu, exact așa cum l-ai declarat. Cauzele posibile se suprapun: media neturilor nu este netul mediei, pentru că deducerea personală ridică proporțional mai mult neturile mici; unii salariați au persoane în întreținere, deduceri suplimentare sau scutiri; iar brutul INS cuprinde și tichetele de masă și voucherele de vacanță, care nu intră în baza CAS. Din două medii nu se poate afla cât cântărește fiecare. Ca să te apropii de situația ta reală, introdu persoanele în întreținere și restul datelor personale în calculator.

Salariul mediu pe județe (2024)

Defalcarea teritorială se publică anual, nu lunar, deci cifrele de aici sunt pentru 2024 — ultimul an disponibil. Nu le compara direct cu tabelele de mai sus, care sunt pe august 2026.

#JudețBrutNet
1București11.0026.730
2Cluj9.6365.921
3Timiș8.9755.508
4Iași8.2835.098
5Ilfov8.2535.060
6Brașov8.2005.019
7Sibiu8.0584.942
8Prahova7.6934.747
9Argeș7.6614.729
10Dolj7.3944.520
11Mureș7.3084.492
12Constanța7.3014.491
13Gorj7.2184.446
14Bacău7.1504.474
15Olt7.0784.377
16Giurgiu6.9944.317
17Alba6.9594.326
18Arad6.9254.258
19Galați6.9084.276
20Dâmbovița6.8004.181
21Maramureș6.7734.177
22Sălaj6.6934.155
23Bihor6.6204.095
24Satu Mare6.6134.094
25Ialomița6.5924.136
26Caraș-Severin6.5864.060
27Buzău6.5824.067
28Suceava6.5794.071
29Călărași6.5594.057
30Tulcea6.5374.003
31Neamț6.5034.013
32Harghita6.3973.955
33Vaslui6.3863.929
34Botoșani6.3813.941
35Mehedinți6.3523.945
36Bistrița-Năsăud6.3423.942
37Covasna6.3153.896
38Vrancea6.3153.890
39Hunedoara6.2973.902
40Brăila6.2903.912
41Vâlcea6.2553.881
42Teleorman6.2223.822

Toate domeniile de activitate

INS publică lunar câștigul mediu pentru 100 de ramuri. Fiecare are pagina ei, cu brutul, netul și poziția în clasament.

100 în listă

Întrebări frecvente

Care este salariul mediu în România în august 2026?

Câștigul salarial mediu brut este de 9.497 lei, iar cel net de 5.688 lei, conform Institutului Naţional de Statistică. Ambele cifre sunt publicate de INS, nu calculate de noi.

Care este diferența dintre salariul mediu și salariul median?

Media se obține împărțind suma tuturor salariilor la numărul de salariați, deci e trasă în sus de veniturile mari. Medianul e salariul de la mijlocul distribuției: jumătate câștigă mai puțin, jumătate mai mult. În ancheta europeană privind structura câștigurilor din 2022 (Eurostat; unități cu cel puțin 10 salariați din industrie, construcții și servicii, fără administrația publică, agricultură, silvicultură și pescuit), câștigul brut lunar median în România era de 932 de euro, iar media de 1.236 de euro: salariul de la mijlocul distribuției era cu aproximativ un sfert sub medie. INS publică lunar doar media; medianul apare în această anchetă structurală, o dată la patru ani.

De ce netul mediu publicat de INS nu coincide cu ce îmi arată calculatorul?

Netul INS e media neturilor reale ale tuturor salariaților; calculatorul aplică regulile unui singur salariu, fără persoane în întreținere. Cauzele posibile ale diferenței se suprapun: media neturilor nu este netul mediei, pentru că deducerea personală ridică proporțional mai mult neturile mici; unii salariați au persoane în întreținere, deduceri suplimentare sau scutiri; iar brutul INS cuprinde și tichetele de masă și voucherele de vacanță, care nu intră în baza CAS. Din două medii nu se poate afla cât cântărește fiecare.

În ce domeniu se câștigă cel mai bine în România?

În august 2026, cel mai mare câștig mediu brut a fost în IT și software, cu 21.930 lei. La polul opus, alte activitati de servicii, cu 4.873 lei brut.

Datele pe județe sunt din aceeași perioadă?

Nu. Câștigul pe activități economice e publicat lunar (ultima lună: august 2026), în timp ce defalcarea pe județe apare o dată pe an. Cifrele județene de mai jos sunt pentru anul 2024, ultimul publicat.

Sursa datelor

Toate cifrele de pe această pagină provin din Institutul Naţional de Statistică — TEMPO-Online, tabelele FOM107G, FOM106G, FOM107E, FOM106E, FOM110A. Datele sunt publicate de Institutul Naţional de Statistică sub licența CC BY 4.0 și sunt reproduse aici cu atribuire. Nu am modificat valorile; am adăugat doar comparația cu media și denumiri mai lizibile pentru domenii.

Perioadă de referință: august 2026 pentru activități economice, anul 2024 pentru județe.